EN MK
На 27 декември (петок) во 20:00 часот во клубот ГЕМ, во рамки на малиот саем на книги, ќе се одржи промоција на четири наслови објавени во едицијата Квир сквер на Темплум.
Делегацијата на Европската Унија во Македонија и Хелсиншкиот Комитет за човекови права одржаа настан по повод одбележувањето на Денот на човековите права, 10ти декември, во ЕУ Инфо Центарот во Скопје.
Го одбележуваме Денот на човековите права, 10 декември (вторник), со серија настани во ЕУ инфо центарот.
Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка го организираат петтиот по ред Марш на толеранцијата кој ќе се одржи на 16 ноември, со почеток во пет до дванаесет, пред Влада...
Конференцијата по повод кампањата „Македонија има љубов за сите“ се одржа на 7ми ноември 2013 во ЕУ Инфо Центарот во Скопје.

Уште една основана жалба до Советот з...

втр

17.05.16

Главниот дел од жалбата е насочен кон тоа дека „текстот изобилува со дискриминација и говор на омраза кон ЛГБТИ заедницата, претставувајйи ја истата како „закана за традиционалните македонски вредн...

ПОВЕЌЕ

Изгласан закон за партнерство на геј двојките в...

нед

15.05.16
naslov

Долниот дом на италијанскиот парламент го усвои историскиот закон за граѓанско партнерство со што Италија престанува да биде последната западноевропска нација која не ги дозволува хомосексуалните заедници.

ПОВЕЌЕ

Пријатели

Филипините избраа трансродова жена за претседат...

чет

12.05.16
naslov

Гласачите на Филипините, со своето политичко право на избор и демократска партиципација, учествуваа во една историска политичка битка, со тоа што за своја претседателка на Конгресот ја избраа Гералдин Роман, при што таа е и првото трансродово лице кое учествувало во ...

ПОВЕЌЕ

Ќе има правда, ќе има мир!

пет

06.05.16
naslov

Она што планирав да го кажам вчера на протестот, ама заради емоциите и тремата што стоев пред илјадници граѓани не стигнав се’ да кажам: Пред пет години Мартин беше убиен на плоштад пред десетици сведоци и врхушката на власт, се обиде да го сокрие тоа, само затоа што им го наруши ПР планот што веќе им беше спремен за денот после избори.

ПОВЕЌЕ

Флуидноста на половите

втр

12.04.16
naslov

Една мајка во игротеката ми објасни дека психијатарот ја советувал синот единец еднаш неделно да го поттикнува да се облекува во костими кои обично ги бираат девојчињата. „Со тоа му се нуди избор“ - аргументираше таа. „Тие не сакаат наместо него да одлучуваат кој пол е.“

ПОВЕЌЕ