EN MK
На 27 декември (петок) во 20:00 часот во клубот ГЕМ, во рамки на малиот саем на книги, ќе се одржи промоција на четири наслови објавени во едицијата Квир сквер на Темплум.
Делегацијата на Европската Унија во Македонија и Хелсиншкиот Комитет за човекови права одржаа настан по повод одбележувањето на Денот на човековите права, 10ти декември, во ЕУ Инфо Центарот во Скопје.
Го одбележуваме Денот на човековите права, 10 декември (вторник), со серија настани во ЕУ инфо центарот.
Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка го организираат петтиот по ред Марш на толеранцијата кој ќе се одржи на 16 ноември, со почеток во пет до дванаесет, пред Влада...
Конференцијата по повод кампањата „Македонија има љубов за сите“ се одржа на 7ми ноември 2013 во ЕУ Инфо Центарот во Скопје.

Личното е политичко

чет

02.07.15
naslov

Во текот на вчерашниот ден прочитав текст од дотична Искра Коровешовска со наслов „Хомофоби и пропагандисти“. Овој текст беше објавен во Дневник, каде и порано можела да се прочита хомофобична содржина.

ПОВЕЌЕ

Настапот и реакцијата на Фи...

саб

09.11.13
naslov

Деновиве на повеќе интернет портали во земјава и странство се појавија статии на тема настапот на македонската пејачка Фифи на музичкото шоу X-Fact...

ПОВЕЌЕ

Искривувајќи ги фактите, СИ...

пон

15.07.13
naslov

На 13.08.2013 година, СИТЕЛ на својата интернет страна објави вест под наслов „За американските лекари хомосексуалноста е болест под шифра 302.0“.

ПОВЕЌЕ

Одбележување на Ѕtonewall побуната

чет

27.06.13
naslov

Ноќта меѓу 27 и 28 Јуни 1969 година во Њу Јорк, во и пред барот Ѕtonewall дојде до насилна побуна на ЛГБТ луѓето која резултираше со протест на илјадници луѓе, против хомофобијата, нееднаквоста и насилството што го трпеа ЛГБТ луѓето и против отсуството на заштита од страна на државата.

ПОВЕЌЕ